Nowo powołany Referat Seniorów Chorągwi Podkarpackiej ZHP z kierownikiem hm. Janem Stefunio na czele swoją działalność rozpoczął od organizacji ważnego wydarzenia. W dniach 19-20 lutego 2025 roku, na zaproszenie hm. Anny Marek, komendantki miejscowego kręgu, seniorzy i starszyzna z całej Chorągwi Podkarpackiej spotkali się w Mielcu.
Impulsem do spotkania był zbliżający się Dzień Myśli Braterskiej. Celem tego wyjątkowego, bo zorganizowanego po kilku latach przerwy Zlotu, było pokazanie środowisk, w których seniorzy i starszyzna są widoczni, włączają się w działalność hufców, ale także "rozesłanie iskierki" do tych, którzy z różnych przyczyn trochę zapomnieli o wspólnocie, jaką jest harcerstwo.
Na zaproszenie odpowiedziały: Krąg Seniorów i Starszyzny "Szuwary" z Lubaczowa, Krąg Seniorów im. hm. Stanisława Nowakowskiego z Krosna, Krąg Starszyzny i Seniorów z Mielca „Dalej Razem” oraz druhowie z zaprzyjaźnionego z Mielcem Kręgu "Łysica Płomień" z Hufca Ostrowiec Świętokrzyski. W internacie Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu spotkało się 40 instruktorów seniorów i sympatyków harcerstwa. Tak jak przed laty połączyły ich harcerskie ideały, przypomnieli wszystkim, że nadal są częścią harcerskiej hufcowej i chorągwianej wspólnoty i że zbudowane przed laty mocne więzi przetrwały.
Gospodarze, na czele z druhną hm. Anną Marek, dołożyli wszelkich starań, aby te 2 dni spędzone w Mielcu były udane i niezapomniane.
Pierwszy dzień rozpoczął się apelem, wspólnymi zdjęciami i bliższym poznawaniem się. Organizatorzy przygotowali dla gości niespodziankę- występ Grupy teatralnej „Uciecha” z GOK Grochowe. Grupę stanowią osoby dorosłe, w większości seniorzy, dla których teatr stał się pasją. Wszyscy podziwiali kunszt aktorski aktorów amatorów i bawili się świetnie. Podsumowanie dnia to harcerski wieczór - harcerskie świeczkowisko. Były wspomnienia, piosenki, gawęda i występ mieleckich harcerzy, co bardzo seniorzy docenili, że chcieli się z nimi spotkać. Atmosfera była prawdziwie harcerska, seniorzy udowodnili, że nadal czują się młodzi i mają zapał do działania. Zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych Mielca z podziwem patrzyli na entuzjazm, jaki płynie z serc starszej braci instruktorskiej, podziwiali ich służbę w swoich hufcach.
Drugi dzień Zlotu to autokarowa wycieczka po Mielcu z profesjonalnym przewodnikiem, mielczaninem panem Józefem Witkiem. Jego wiedza i profesjonalizm dały możliwość poznania najciekawszych miejsc. Zwiedzanie rozpoczęło się od Muzeum Fotografii tzw. Jadernówki, gdzie większość była po raz pierwszy. Wrażenia niezapomniane, a szczegóły jego utworzenia pozwoliły docenić wkład pracy pomysłodawców i realizatorów tego przedsięwzięcia. Kolejne punkty zwiedzania na mapie Mielca to Muzeum Regionalne, Bazylika Mniejsza, Szkoła Muzyczna z salą herbową. Pod Tablicą Katyńską reprezentacja uczestników Zlotu złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Końcówka wycieczki po Mielcu to zwiedzenie Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie co wspominać, a być może kiedyś powrócić już indywidualnie do tego ciekawego nowoczesnego miasta.
Zlot zakończył się apelem podsumowującym. Każdy z Kręgów otrzymał dyplom za udział i upominki, które mają przypominać pobyt w gościnnym mieście Mielcu. Były też podziękowania dla organizatorów za serdeczne przyjęcie, troskliwą opiekę, a przede wszystkim za podjęcie się tego zadania. Szczególne podziękowania należą się instruktorom, pracownikom prowadzącym drużyny Nieprzetartego Szlaku w placówce, w której gościliśmy. Nie bez znaczenia było wsparcie finansowe z Chorągwi, wszyscy to docenili. Dziękujemy hm. Darii Froń, komendantce i hm. Judycie Komendzie z-czyni komendantki sprawującej bezpośredni nadzór nad Referatem Starszyzny i Seniorów Z okazji zbliżającego się Dnia Myśli Braterskiej poszczególne środowiska obdarowywały się okolicznościowymi kartkami z życzeniami od wszystkich członków Kręgów.
Żegnając się wszyscy odjeżdżali z przekonaniem, że przyszłoroczny Zlot będzie równie udany.
Te kilka zdjęć nie odda atmosfery Zlotu, ale naprawdę było wspaniale.
opis Anna Marek, hm. Elżbieta Wawrzkiewicz
zdęcia dh Marek Cichoń
Działanie dofinansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.