Z życia hufców

Spektakl LAWA w Krośnie

Spektakl "LAWA" na motywach III części "Dziadów" Adama Mickiewicza na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

 

7 marca 2024 roku, przed pełną salą widowiskową RCKP w Krośnie, 19 Drużyna Harcerska" Invictus" im. J. Piłsudskiego w Jaszczwi, pod kierunkiem drużynowego hm. Piotra Lubasia zaprezentowała  ponad godzinny spektakl "Lawa", oparty na motywach III części "Dziadów " Adama Mickiewicza.

Wyreżyserowany perfekcyjnie przez wspaniałego drużynowego, za którym harcerze poszliby w ogień, człowieka wielu talentów, tytana pracy i do tego jeszcze komendanta hufca hm. Piotra Lubasia,  zachwycił wszystkich - zarówno starszych, jak i młodych. Sam reżyser druh Piotr wcielił się w rolę Ducha Poety niczym zawodowy aktor. Poradzenie sobie z tak trudnym językiem, długimi tekstami, przekazywanie emocji zachwyciły. Wielu widzów nie mogło uwierzyć, że tak w rolę może wcielić się osoba nie związana z teatrem. Wszyscy odtwórcy ról to harcerze 19-ki, również znakomicie poradzili sobie z trudnymi tekstami, tremą, po prostu byli aktorami, którym publiczność podziękowała owacjami na stojąco. 

Skąd pomysł i podjęcie się tego arcytrudnego zadania? Otóż, w 2024 roku obchodzona jest 200 rocznica procesu Filomatów - tajnego związku młodzieży na Uniwersytecie w Wilnie. Tamte wydarzenia były kanwą do powstania jednego z największych dzieł polskiego Romantyzmu. Uniwersalizm "Dziadów" polega na ogromnym wpływie tego utworu na kolejne pokolenia polskiej młodzieży. Przedstawione tam - walka z zaborcami, walka dobra ze złem, patriotyzm i wiara w misję narodu polskiego były wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków. Dlatego też niektóre postacie ubrane zostały w kostiumy i mundury z lat znacznie późniejszych niż rok 1824.

 Słowa naszego narodowego wieszcza "Nasz Naród jest jak lawa..." jakże wciąż wydają się aktualne.

Zapewne te kilka zdjęć nie odda atmosfery spektaklu, nie pokaże wspaniałych efektów półrocznej pracy nad spektaklem, ale uwierzcie, byli wspaniali. Tak hm. Piotr Lubaś uczy historii.  

Spektakl możecie obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=Xlql4j1NEMQ&t=1683s

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości portalu terazKrosno.pl

  KDSPP NIW ROHiS ZHP Akronimy kolor

Jesteśmy członkiem

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czym są pliki Cookie

Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany
unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
 
Polityka plików Cookie

1. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych
lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

- dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, w szczególności pliki
  te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
- tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
- utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
- dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

3. W ramach serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

- "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług
  wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
- pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
- pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
- "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka
  lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,
- "reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies
w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione
w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu
w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym www.podkarpacka.zhp.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl, a następnie wykorzystywane przez współpracujących
z serwisem reklamodawców, firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.
 
Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

     » Przeglądarka Opera
     » Przeglądarka Firefox
     » Przeglądarka Chrome
     » Przeglądarka Internet Explorer
     » Przeglądarka Safari

Z życia hufców

Z życia świetlic

Search